Światowej sławy, wysoko cenione i wciąż niezwykle żywe: Wiele rzadkich i tradycyjnych gałęzi rzemiosła pochodzi z Saksonii. Tajniki rękodzielnicze przekazywane są tu w manufakturach z pokolenia na pokolenie. Kreatywne umysły i zwinne ręce pracują z ogromnym zaangażowaniem nad innowacyjnymi pomysłami, które pomogą zachować i kontynuować to wyjątkowe kulturalne dziedzictwo. Obiecujemy: Nieźle się zdziwisz spoglądając przez ramię na pracę tych utalentowanych rzemieślników!
Rzemiosło
Ekskluzywne rzemiosło artystyczne
„Kto pracuje rękami, głową i sercem, ten jest prawdziwym artystą.”
Najbardziej znane manufaktury Saksonii
Zegarki: Luksus z Glashütte
Gdzie produkowane są najlepsze i najdroższe zegarki w Niemczech? W Glashütte! To małe miasteczko, leżące zaledwie 30 km na południe od Drezna, wywołuje szybsze bicie serca wśród wszystkich zegarmistrzów i miłośników zegarów i zegarków. Od 1878 roku powstają tutaj najwyższej jakości zegarki, wytwarzane z niezwykłą dbałością o szczegóły.
Efekt końcowy wzbudza zachwyt na całym świecie: luksusowe czasomierze, indywidualnie wykonane i wyróżniające się najlepszymi saksońskimi wartościami, takimi jak jakość, precyzja i niezawodność.
Piękna jak z bajki – Miśnieńska Porcelana
Dwa kobaltowe, skrzyżowane miecze i niesamowita historia ich sukcesu: Od 1710 roku niebieskie miecze są znakiem firmowym Manufaktury Miśnieńskiej Porcelany. Ta znana na całym świecie luksusowa marka to synonim zarówno najwyższej jakości rzemiosła i szlachetnego materiału, jak i piękna, stylu i ponadczasowego wzornictwa. Delikatne przedmioty z Miśnieńskiej Porcelany są chętnie kupowane na prezent, otaczane czcią, dziedziczone z pokolenia na pokolenie i kolekcjonowane. To ostatnie z rozmachem czynił już sam założyciel manufaktury – książę Saksonii i król Polski August Mocny.
Polecamy: Odwiedź Muzeum Porcelany, skrywające aż 20 000 olśniewających eksponatów i warsztaty pokazowe, gdzie z bliska można przyjrzeć się jak powstaje „białe złoto”!
Kadzidełka: Wielka siła małych kadzidełek
Figurka zapachowa Räuchermännchen bez kadzidełka, to jak Boże Narodzenie bez prezentów. Wraz ze wzrostem popularności figurek zapachowych z Rudaw, rośnie sława Freyi Graupner. To właśnie w jej maleńkiej kuchni, swój początek w 1936 roku, wzięło przedsiębiorstwo Crottendorfer Räucherkerzen. Razem ze swoimi dziećmi Freya Graupner wyrabiała mieszankę, tworzyła zapachy i nadawała formę, tak znanym dzisiaj kadzidełkowym stożkom. Jej potomkowie do dzisiaj wytwarzają kadzidełka, o najróżniejszych zapachach i na bazie tradycyjnej receptury, dokładnie w ten sam sposób, w jaki robiła to Freya.
Polecamy: Powąchaj, jak pachnie największe na świecie kadzidełko, znajdujące się w Räucherkerzen-Land w Crottendorf!
Narodziny gwiazdy
Największa gwiazda spośród wszystkich gwiazd na naszym świątecznym niebie ma 25 ramion i pochodzi z Herrnhut we wschodniej Saksonii. To trójwymiarowe dzieło sztuki z papieru i kartonu, powstało ponad 160 lat temu w Manufakturze Gwiazd w Herrnhut. Dało to początek wytwarzaniu ozdobnych świątecznych gwiazd na dużą skalę. Gwiazdy herrnhuckie czy też rudawskie, bo tak są nazywane, wytwarzane są tu po dziś dzień ręcznie i według ściśle określonej kolejności kroków. W okresie adwentu i świąt ich blask rozświetla wiele najróżniejszych zakątków świata.
Polecamy: Wypróbuj sprrawność swoich rąk w tutejszych warsztatach pokazowych i pracowniach – jesteśmy pewni, że Cię wciągnie.
Instrumenty z Vogtland
Sąsiadujące ze sobą miasta Markneukirchen – Schöneck – Klingenthal nazywane są również muzycznym zagłębiem albo Musicon Valley. W Vogtland od ponad 350 lat produkowane są najróżniejsze drewniane i blaszane instrumenty muzyczne. Oczywiście ręcznie. Różnorodność i ilość znajdujących się tu manufaktur jest tak unikatowa, że region uznany został za niematerialne dziedzictwo kultury.
Polecamy: Prawdziwa perełka! W Muzeum Instrumentów Muzycznych w Markneukirchen znajdują się największe na świecie skrzypce, na których można grać, oraz dwie pary tak małych skrzypiec, że mieszczą się w pudełku od zapałek.
Drewniane figurki z Rudaw
Największy na świecie dziadek do orzechów ma 10,10 m wysokości i pochodzi oczywiście z Rudaw! Tak jak dużo innych pięknych drewnianych zabawek. Snycerstwo i obróbka drewna cieszą się tutaj długą tradycją. Tak samo zresztą jak toczenie pierścieniowe: Ten rzadki rodzaj rzemiosła, podczas którego z drewnianych obręczy wycinane są małe figurki, uprawiany jest już tylko w Seiffen – w jedynej takiej manufakturze. Niezwykle popularne w Niemczech, małe drewniane aniołki z jedenastoma białymi kropeczkami na zielonych skrzydłach, wytwarzane są ręcznie, w cieszącej się długą tradycją manufakturze Wendt & Kühn w Grünhainichen. Powstające z niezwykłą dbałością o szczegóły drewniane zwierzątka i inne figurki cieszą się popularnością nie tylko w okresie świątecznym.
Polecamy: Zobaczcie rekordowego dziadka do orzechów w pierwszym w Europie Muzeum Dziadków do Orzechów w Neuhausen!