Średniowiecze na wyciągnięcie ręki: Najpiękniejsze zamki rycerskie w Saksonii
Najpiękniejsze zamki rycerskie Saksonii
Zamek Kriebstein
Rżenie koni, stukot zbroi rycerskich, dźwięczące odgłosy uderzających o siebie mieczy: Na Zamku Kriebstein wciąż czuć ducha średniowiecza. Najpiękniejszy zamek rycerski Saksonii stoi na skale w samym środku lasu i opowiada fascynujące historie, jakich był tu świadkiem przez ostatnie sześć wieków.
Zamek Mildenstein
Zamek Mildenstein należy do najstarszych założeń zamkowych w Saksonii. Tutaj swoją władzę sprawowali królowie saliccy, Hohenstaufowie na czele z cesarzem Barbarossą oraz margrabiowie wettyńscy – nie rzadko przy użyciu okrutnych narzędzi tortur. Niesamowite wrażenie robią wciąż czynna czarna izba, sala rycerska i drewniana konstrukcja gotyckiego spichlerza. Trudy wspinaczki po prowadzących do potężnego zamku schodach nagrodzone są wspaniałym widokiem, roztaczającym się z góry na dolinę Freiberger Mulde!
Twierdza Königstein
Nie mniej spektakularnie położona jest Twierdza Königstein: Wznosi się dumnie na szczycie skalnego wzniesienia w Górach Połabskich, 240 metrów nad Łabą. 42-metrowej wysokości mury, otaczające tę największą w Europie górską twierdzę, czynią z niej prawdziwy bastion. Żadnym najeźdźcom nigdy nie udało się zdobyć Königstein. Dzisiaj odwiedzający mają o wiele łatwiej i mogą bez trudności zdobyć twierdzę i rozkoszować się wspaniałymi widokami na otaczający ją Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej.
Polecamy: W 1725 roku August Mocny podjął wyzwanie na zbudowanie wielkiej beczki na wino i zlecił wykonanie beczki o pojemności 238 600 litrów, która ulokowana została w zamku Magdalenenburg na twierdzy Königstein. Nowoczesną replikę, będącą instalacją artystyczną ze szkła, stali, światła i muzyki podziwiać można w piwniczce winnej, w której stała niegdyś wielka beczka Augusta Mocnego.
Zamek Stolpen
Zamek Stolpen liczy sobie już ponad 500 lat. W 1713 roku August Mocny wykorzystał go jako więzienie. Jego metresa, hrabina Cosel, której wcześniej podarował zamek w Pillnitz, stała się z czasem dla władcy politycznie niebezpieczna – zesłał ją więc do ogromnego zamku, ciągnącego się na odcinku aż 200 metrów, który dziś udostępniony jest dla zwiedzających.
Polecamy: Zajrzyj do średniowiecznej sali tortur, tylko nie przestrasz się przeraźliwego chichotu zamkowego ducha Basaltusa!
Zamek Oybin
Pośród skalnego masywu Gór Żytawskich wznoszą się majestatycznie ruiny zamku Oybin. W XIV w. cesarz Karol IV, który planował spędzić w zamku jesień swojego życia, zlecił jego rozbudowę. Na pewno widzieliście go już kiedyś na jakichś fotografiach lub obrazach. Zamek Oybin zyskał bowiem sporą popularność dzięki malarzowi Casparowi Davidowi Friedrichowi, który długi czas mieszkał w Saksonii i uwiecznił ruiny zamku w poświacie księżyca na jednym ze swoich nastrojowych obrazów.
Polecamy: Na 514-metrowym wzgórzu Oybin, w małym domku, znajdziecie rzadko spotykaną camerę obscura (kamerę otworkową), jedną z najmocniej doświetlonych w Europie!