© Dirk Rueckschloss

Annaberg-Buchholz

Żywa górnicza tradycja

Udanego wypadu do Annaberg-Buchholz!

Annaberg-Buchholz związane jest z górnictwem od czasów swojego powstania w roku 1496. Rozległe złoża srebra odkryte tutaj w XV wieku uczyniły miasto bogatym, a górników napełniły dumą z ich pracy i tradycji. Górniczą pracę i tradycje spotkać tu można na każdym kroku: na przykład podczas wizyty w podziemiach jednej z trzech udostępnionych dla zwiedzających kopalni, czy też zwiedzając Frohnauer Hammer, zabytkową młotownię, wpisaną w 2019 roku na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Oprócz niezliczonych ton srebra z Annaberg-Buchholz pochodzi też kilka znanych osobistości. Jedną z nich jest Adam Ries, słynny niemiecki rachmistrz, znany również jako “Adam Riese”. W jego dawnej szkole algebry znajduje się dzisiaj muzeum. Odwiedzający mogą tu w formie zabawy poznać metody liczenia stworzone przez Adama Riese oraz zdobyć dyplom matematyka. Barbara Uthmann otwiera z kolei listę silnych kobiet, pochodzących z Annabergu. W XVI wieku ta zaradna wdowa po lokalnym przedsiębiorcy umożliwiła wielu żonom górników dodatkowy dochód, dzięki pracy chałupniczej jako koronkarki. Jej pomnik jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów na rynku w Annaberg.

 

Annaberg-Buchholz w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektoniczne, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Pokażemy Ci najciekawsze zabytki, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki Annaberg-Buchholz.

Eine Gruppe Menschen ist mit Helmen und Umhängen im Besucherbergwerk Im Gößner beim Erzgebirgsmuseum in Annaberg-Buchholz.© Thieme
Show mine in Annaberg-Buchholz
Holzgeschnitzte Großfiguren stehen in der St. Annen-Kirche in Annaberg-Buchholz. © Dirk Rueckschloss
Annaberg-Buchholz: nativity scene

Warto zwiedzić

  • Zabytek kultury "Frohnauer Hammer" – w całości zachowana zabytkowa młotownia oraz najstarsze Muzeum Kowalstwa w Niemczech.

  • Kościół z "Górniczą szopką"– 32 wyrzeźbione w drewnie figury pokazują silne przywiązanie górników do tradycji chrześcijańskich.

  • Muzeum Rudaw z kopalnią dla zwiedzających – tutaj można dowiedzieć się więcej na temat historii miasta – a następnie w udostępnionej dla zwiedzających kopalni „Im Gößner” zajrzeć do wnętrza, znajdującej się pod rynkiem w Annaberg, kopalni srebra z roku ok. 1500.

To może Cię zainteresować

Rudawy

Poznaj region!

© TV Erzgebirge / Rene Gaens