© Detlev Mueller

Freiberg

Z wizytą w dziedzictwie światowym UNESCO

Górnicze tradycje w mieście srebra!

Według legendy, Freiberg stał się Miastem Srebra Silberstadt® za sprawą znalezionego przy drodze, połyskującego odłamka rudy. Zdarzenie to wprawdzie miało miejsce jakieś 850 lat temu, ale dawne bogactwo miasta do dzisiaj widoczne jest w każdym jego zakątku. Dowodem „srebrnej epoki” jest ponad 550 zabytkowych budowli, rozsypanych wokół powstałego w okresie późnego średniowiecza centrum miasta.

Do najważniejszych zalicza się założona w 1765 roku Akademia Górnicza we Freibergu oraz Katedra Najświętszej Marii Panny ze światowej sławy organami Silbermanna oraz słynnymi Złotymi Wrotami. Prawdziwe skarby skrywają również wytworne wnętrza zamku Freudenstein: „Terra Mineralia”, największa kolekcja minerałów w Niemczech obejmuje ponad 3500 minerałów, kamieni szlachetnych i meteorytów. A kto chciałby bliżej poznać górnicze tradycje miasta, może zjechać 150 m pod ziemię i zwiedzić działającą tu przed laty Freiberską Kopalnię Srebra.

850 lat

liczy sobie już to piękne miasto.

3500 kamieni szlachetnych

i minerałów podziwiać można w muzeum „terra mineralia”.

Freiberg w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Koniecznie odwiedź „terra mineralia” i spróbuj tradycyjnego regionalnego wypieku Eierschecke!

Muzeum terra mineralia

Na 1.500 m² powierzchni wystawienniczej, w zabytkowych wnętrzach zamku Freudenstein, prezentowanych jest tysiące przepięknych eksponatów, pochodzących z głębin skorupy ziemskiej i najdalszych otchłani wszechświata. Gromadzone przez ponad 50 lat zasoby Terra Mineralia pielęgnowane były przez wszystkie te lata z niezwykłą troską. Jedna z największych atrakcji wystawy kryje się na parterze. Pod renesansowym sklepieniem, pięknie wyeksponowane i oświetlone, leżą wyjątkowej urody kamienie szlachetne, rzadko spotykane meteoryty oraz największe i najpiękniejsze okazy minerałów w całej kolekcji.

Te często niezwykle rzadkie, a niekiedy wręcz unikatowe znaleziska otwierają zwiedzającym wrota do, pełnego najróżniejszych form i barw, świata kryształów. Na tle podobnych kolekcji Terra Mineralia odznacza się szczególnie wysokim stopniem atrakcyjności. Pomimo, że zbiory wykorzystywane są przez Uniwersytet we Freibergu w celach dydaktycznych i badawczych, to przy wyborze eksponatów kierowano się głównie względami estetycznymi.

 

„Niech żyje nam, niech żyje nam! Górniczy stan! Górniczy stan!”
- Fragment pieśni górniczej -
Eine Gruppe macht einen Bergmannsschmaus im Silberbergwerk Reiche Zeche in Freiberg. Sie haben eine Platte auf dem Tisch und stoßen miteinander an.
Freiberg's mining heritage

Warto zwiedzić

  • Szyb w kopalni srebra "Reiche Zeche"  – szczycąca się 800-letnią tradycją i kryjąca w sobie 1.000 żył rudonośnych, udostępniona dla zwiedzających Kopalnia Srebra we Freibergu, należy do największych i najstarszych kopalń w Saksonii.

  • Zabytkowe Stare Miasto umieszczone na liście zabytków chronionych, jest w całości zachowanym kompleksem architektonicznym. Podczas zwiedzania koniecznie zobacz Górny i Dolny Rynek!

  • Freiberskie Eierschecke – tego przysmaku koniecznie musicie spróbować! Ulubione ciasto mieszkańców Freiberga składa się z wielu jajek, mąki i cukru – ale nie ma w nim twarogu. Ten, wg. legendy, potrzebny był w XIII wieku, jako zamiennik gliny do budowy murów.