Miśnia

Kołyska Saksonii

Miśnia – Witamy w mieście porcelany

Swoje powstanie miasto zawdzięcza Henrykowi I, który w 929 roku kazał wysoko ponad Łabą wznieść zamek. Zamek Albrechtsburg, uznawany dzisiaj za pierwszy zamek rezydencyjny w Niemczech, jest również dzisiaj nieodłącznym elementem panoramy Miśni. Historia miasta jest ściśle związana z historią saksońskiego rodu książęcego. W 1423 roku Miśnia stała się miastem rezydencyjnym, przez co uznawana jest dzisiaj za kolebkę Saksonii. Niemym świadkiem historii jest potężna gotycka katedra, stojąca na wzgórzu zamkowym.

„Fascynacja” księcia elektora Augusta Mocnego doprowadziła do powstania marki MEISSEN®, której „białe złoto” z logiem niebieskich skrzyżowanych mieczy po dziś dzień zachwyca cały świat. Goście ze wszystkich zakątków świata odwiedzają warsztaty miśnieńskiej manufaktury w Triebischtal i przyglądają się z zachwytem temu ponad 300-letniemu rzemiosłu. Zabytkowa starówka Miśni, usytuowana u podnóża wzgórza zamkowego, to prawdziwa piękność. Wokół późnogotyckiego ratusza odkryć można romantyczne dziedzińce, sklepiki z rzemiosłem artystycznym, klimatyczne winiarnie i imponujący kościół Frauenkirche. I z całą pewnością znajdzie się tutaj również przytulne miejsce na wypicie lampki miśnieńskiego wina, którego grona dojrzewają na okolicznych zboczach.

300 lat

Manufaktury Porcelany w Miśni

1000 lat

miasta

miśnieńskiego Fummela

Miśnia w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Nasza propozycja: Koniecznie spróbuj Miśnieńskiego Fummela!

Świat Przeżyć HAUS MEISSEN

Porzellanfigur des Gemäldes "Schokoladenmädchen" von Jean-Étienne Liotard das in der Galerie Alte Meister in Dresden zu ausgestellt ist. © MEISSEN

Świat Przeżyć Haus MEISSEN – miejsce dla estetów i koneserów.

MEISSEN, najstarsza manufaktura porcelany w Europie, czerpie ze swojej ponad 300-letniej kolekcji zdobień i form, kreując nowoczesne wzory w zgodzie z najlepszą sztuką rzemieślniczą. W Świecie Przeżyć można przyjrzeć się z bliska miśnieńskiej porcelanie, od wieków ściśle powiązanej z leżącą nad Łabą Miśnią, a dzisiaj jednej z najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta. Odbywające się przez cały rok imprezy i zmieniające się wystawy wzbudzają zachwyt i podziw. Godnym zwieńczeniem wizyty będą kulinarne doznania w Café & Restaurant MEISSEN.

Warto zwiedzić

  • Miśnieńskie wino – winorośle uprawiane są w dolinie Łaby od ponad 800 lat. Degustacja w klimatycznej winiarni to obowiązkowy punkt programu. Równie godne polecenia: wędrówka Szlakiem Winnym ze zwiedzaniem piwniczki winnej lub wycieczka wzdłuż Saksońskiego Szlaku Winnego.

  • Kościół Mariacki w Miśni – trzynawowy, późnogotycki kościół halowy, wzniesiony w XV wieku, od 1929 roku posiada pierwszą pozytywkę wykonaną z Miśnieńskiej Porcelany®. Aby dotrzeć do miejsca, z którego rozpościera się malowniczy widok na okolicę, trzeba pokonać aż 193 stopnie.

  • Ruina klasztoru "Świętego Krzyża" i centrum Hahnemanna w Miśni – raj dla wszystkich fanów homeopatii, edukacji środowiskowej i budownictwa ekologicznego.

„Celem sztuki jest zmyć kurz codzienności pokrywający nasze dusze.”
- Pablo Picasso -