Torgau

Ośrodek władzy w czasach reformacji

Torgau – Witamy w mieście renesansu

Pełne przepychu budowle z XVI wieku czynią z tego usytuowanego nad samą Łabą miasta prawdziwą architektoniczną skarbnicę renesansu. Szczególnie w oczy rzuca się Zamek Hartenfels: pod rządami księcia Fryderyka Mądrego Hartenfels stał się politycznym centrum reformacji. Kilkanaście razy gościł na dworze sam Marcin Luter. Luter poświęcił również wzniesioną tu w 1544 roku kaplicę, uchodzącą za pierwszą protestancką świątynię. Z Torgau związana była także późniejsza żona Lutra, Katarzyna von Bora, która tutaj również zmarła. Jej grób znajduje się w wartym zobaczenia kościele mieszczańskim St. Marien.

W dawnej elektorskiej rezydencji o ponad 1000-letniej historii odkryć można jednak również wiele ciekawych miejsc niezwiązanych z historią reformacji. Podczas spaceru uliczkami Torgau odkryć można ponad 600 zabytkowych budowli. Szczególnie autentycznie prezentuje się okres renesansu w domu burmistrza Paula Ringenheina. Ściany i sufit tego w większości oryginalnie zachowanego budynku, pochodzącego z roku 1596, ozdobione są wspaniałymi malowidłami.

Torgau w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki.

Warto zwiedzić

  • Śladami reformacji – Torgau nazywane jest politycznym ośrodkiem reformacji, dokumenty potwierdzają, że Luter gościł tutaj ponad 60 razy. Zwiedzić można tu też autentyczne miejsca związane z reformacją, m.in. kaplicę zamkową, pierwszą protestancką budowlę kościelną, ale również grób żony Lutra, Katarzyny von Bora, znajdujący się w kościele St. Marien.

  • Pomnik historii militarnej – spotkanie w Torgau nad Łabą amerykańskich i sowieckich żołnierzy w kwietniu 1945 roku uznane zostało za symboliczną zapowiedź rychłego końca wojny. Wystawy i pomniki opowiadają również o sowieckim obozie specjalnym oraz jedynym w NRD zamkniętym poprawczaku dla młodzieży.

  • Plebania Georga Spalatina – tutaj zapoznać się można z działalnością ewangelickiego „prakantora“ Johanna Waltera oraz Georga Spalatina, najbliższego przyjaciela Macina Lutra i jednej z najbardziej wpływowych postaci okresu reformacji. Prawdopodobnie Luter również gościł na tej pieczołowicie odrestaurowanej plebanii w przełomu 1493/94 r.

„Nie wierz we wszystko, co słyszysz, nie mów wszystkiego, co chcesz, nie rób wszystkiego, co potrafisz.”
- Marcin Luther, profesor teologii 1483-1546 -