Żytawa

Miasto sukienników

Żytawa – witamy na styku trzech państw!

Mówi się, że to najpiękniejszy zakątek na styku Polski, Czech i Niemiec. To właśnie tutaj, w samym sercu górnych Łużyc, u stóp Gór Żytawskich, leży zabytkowe miasteczko Żytawa. Spacerując po jego uliczkach zanurzyć się można w 750-letnią historię miasta i cofnąć do czasu, kiedy handel suknem i przemysł tkacki uczyniły miasto bogatym i silnym. Najważniejsze zabytki Żytawy – dwie średniowieczne zasłony wielkopostne – są wykonane właśnie z tkaniny. Od niedawna w Żytawie podziwiać można jeszcze jeden skarb: unikatową kolekcję epitafiów, pochodzących z ostatnich kilku wieków i prezentowanych w nowo odrestaurowanym kościele klasztornym.

Poza licznymi skarbami sztuki, obowiązkowym punktem programu jest oczywiście spacer po, w pełni zachowanym, zabytkowym centrum miasta. Ozdobą rynku jest okazały ratusz w stylu włoskiego pałacu, z mieszczącą się w nim jedną z najpiękniejszych sal obrad w Saksonii oraz Kościół św. Jana z wysoką na 60 metrów wieżą widokową. Tylko kilka kroków dalej stoi, liczący sobie ponad 500 lat, potężny Żytawski Dom Soli. Trasa spaceru ciągnie się wzdłuż barokowych fontann oraz Baszty Rzeźników z kwiatowym zegarem.

Miasto sukienników w 48 h

Jedyne w swoim rodzaju zabytki architektury, fascynujące muzea i pyszna kuchnia. Chcesz poznać naszą propozycję na idealny wypad weekendowy? Poznaj najlepsze lokalizacje, imprezy i mało znane, ale warte odkrycia zakątki. Koniecznie przejedź się do Oybin kolejką wąskotorową!

Warto zwiedzić

  • Baszta Rzeźników i Góry Żytawskie – obowiązkowo odwiedź Basztę Rzeźników: przed dawnymi fortyfikacjami czas odmierza słynny zegar kwiatowy z pozytywką z miśnieńskiej porcelany. Romantyczne dusze mogą wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową prosto do raju dla miłośników górskich wędrówek – w Góry Żytawskie.

  • Żytawskie epitafia – to największa w Środkowych i Wschodnich Niemczech kolekcja epitafiów portretowych. Obrazy prezentowane w Żytawskim Muzeum Miejskim umożliwiają poznanie religijnych przekonań ewangelicko-luterańskiego mieszczaństwa Żytawy z okresu reformacji.

  • Jedyna taka w Niemczech "Mała Zasłona Wielkopostna"  eksponowana jest w Muzeum Historycznym w dawnym klasztorze Franciszkanów.

„Najlepsze wykształcenie myślący człowiek zdobędzie podczas podróży.”
- Johann Wolfgang von Goethe, niem. poeta i przyrodnik (1749-1832) -