Na terenie byłego obozu jenieckiego STALAG VIII A, w ramach współpracy polsko-niemieckiej, powstało europejskie miejsce pamięci i spotkań, stanowiące platformę wymiany transgranicznej, przewartościowań i bogatego programu edukacyjnego.
W czasie II wojny światowej przez obóz przeszło około 120 000 żołnierzy-jeńców różnych narodowości, z których tysiące zginęło w czasie niewoli. Jeńcy wojenni i inni robotnicy przymusowi wywarli w tym okresie znaczący wpływ na krajobraz miasta Görlitz i całego regionu, ponieważ byli wykorzystywani jako tania siła robocza w niemal wszystkich gałęziach przemysłu.
Historycznym wydarzeniem w Stalagu VIII A było skomponowanie i ostatecznie prawykonanie Kwartetu na koniec czasu przez francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena. Pierwszy występ kwartetu odbył się 15.01.1941 r., w mroźną styczniową noc, w obecności około 400 jeńców wojennych i strażników obozowych. Miejscem przedstawienia był tzw. barak teatralny - barak 27 B - w obozie. Arcydzieło Messiaena jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych dzieł muzyki kameralnej XX wieku. Prestiżu utworowi dodaje fakt, że Messiaen skomponował go jako więzień w Stalagu VIII A w najbardziej prymitywnych warunkach. Około 15 stycznia, dla upamiętnienia wszystkich, którzy cierpieli i mieli nadzieję w tym obozie, Meetingpoint Music Messiaen e.V. organizuje coroczne Międzynarodowe Dni Messiaenowskie. Jest to festiwal z udziałem artystów, którzy na różne sposoby pozwalają doświadczyć egzystencjalnej siły muzyki.