Wizyta w Kolekcjach Technicznych w Dreźnie to przede wszystkim ciekawość i radość odkrywania.
Drezdeńskie Zbiory Techniczne to muzeum, galeria zdjęć i centrum nauki, które zamienia technologię i naukę w doświadczenie. Muzeum mieści się w jednym z najpiękniejszych zabytków przemysłowych Saksonii. Budynek fabryki, zaprojektowany przez Emila Högga i Richarda Müllera, produkował niegdyś światowej sławy aparaty fotograficzne i projektory firm Ernemann, Zeiss Ikon i Pentacon.
Wybudowana w 1923 roku wieża Ernemanna była przez wiele dziesięcioleci wizytówką drezdeńskiego przemysłu fotograficznego i kinowego. Dziś imponujący budynek przemysłowy oferuje ponad 6500 metrów kwadratowych powierzchni na wystawy, warsztaty i wydarzenia. W wieży znajduje się mała kawiarnia, a z najwyższego punktu można podziwiać wyjątkowy widok na Drezno i dolinę Łaby.
Muzeum poświęcone jest badaniom i prezentacji technicznej i przemysłowej historii Drezna i Saksonii. Wystawa stała podzielona jest na różne sekcje. Na przykład wystawa "Cool X. Energia w cyfrowym świecie" to wyprawa w świat mikro- i nanoelektroniki.
Muzeum osiąga coś wyjątkowego dzięki matematycznej krainie przygód i polu eksperymentalnemu: poza tabelami i formułami nauka staje się przygodą. Ponad 100 stanowisk do zabawy i eksperymentów rozbudza ciekawość matematyką. Instrumenty muzyczne, rzeźba wspinaczkowa i gigantyczna bańka mydlana zachęcają odwiedzających do zanurzenia się w wymiarach systemów matematycznych i ich estetyce. W wystawie "Camera City Dresden" muzeum spogląda wstecz na stulecie, w którym ponad 40 producentów aparatów fotograficznych, kamer filmowych, projektorów, papierów fotograficznych, materiałów filmowych i specjalnych akcesoriów uczyniło Drezno największym ośrodkiem przemysłu fotograficznego w Europie. Wiele innowacji i jakość drezdeńskiego przemysłu fotograficznego są do dziś legendarne.
"Traces of Reality" pokazuje duży wybór maszyn mówiących i muzycznych, a także historyczne nagrania dźwiękowe. Najważniejsze z nich to "Happy Jazzband" firmy Popper & Co z lat 20-tych XX wieku z automatyczną perkusją, niektóre z najwcześniejszych fonografów i gramofonów oraz magnetofon szpulowy zbudowany przez drezdeńskiego inżyniera w latach 50-tych XX wieku.
Na wystawie "Wellenreiter" na ciekawskich i zainteresowanych młodych i starszych badaczy czeka ponad 50 interaktywnych i niesamowitych stanowisk z zadziwiającymi zjawiskami i zdumiewającymi efektami. Zabawa z tajemnicami, transformacją i magią dostarcza materiału do przemyśleń na temat fizycznych podstaw naszego świata.