Kamień milowy klasycznego modernizmu i punkt kulminacyjny europejskiego szlaku Henry'ego van de Velde - Villa Esche jest wizytówką nowoczesnej architektury.
Willa Esche, zaprojektowana przez Henry'ego van de Velde w 1903 roku dla rodziny producenta tekstyliów z Chemnitz, jest uważana za zabytek architektury o znaczeniu europejskim. Projekt i budowa willi w Chemnitz były pierwszym zleceniem architektonicznym belgijskiego projektanta Henry'ego van de Velde w Niemczech. Jego "Design for Life" obejmował wszystkie obszary środowiska życia rodziny Esche: od elewacji i wystroju wnętrz, poprzez projekt ścian, drzwi, okien, lamp i dywanów, aż po meble, porcelanę, srebro i prywatne przybory. Ponadto belgijski architekt włączył przestronny ogród do ogólnej koncepcji domu zarówno pod względem funkcji, jak i projektu. Villa Esche była rewolucyjnym i niezwykłym przykładem koncepcji architektonicznej Henry'ego van de Velde. Wraz z trzema kolejnymi projektami artysty, Chemnitz jest uważane za punkt kulminacyjny europejskiego szlaku Henry'ego van de Velde.
Villa Esche mieści obecnie pierwsze Muzeum Henry'ego van de Velde w Niemczech z najbardziej zróżnicowaną kolekcją eksponatów z twórczości pionierskiego projektanta. Na parterze, dawna jadalnia i salon muzyczny dają wrażenie oryginalnej atmosfery "przestrzeni życiowych" zaprojektowanych przez van de Velde. Na piętrze stała wystawa w dawnej sypialni, pokoju dziecięcym i łazience zapewnia wgląd w kompletną twórczość tego wszechstronnego artysty. Uzupełnieniem prezentacji muzealnej jest wystawa gabinetowa poświęcona firmie i rodzinie Esche.
Jako jedna z najpiękniejszych lokalizacji konferencyjnych i eventowych w Niemczech, Villa Esche służy również jako miejsce komunikacji i spotkań biznesowych, artystycznych i kulturalnych. Wysokiej klasy kalendarz wydarzeń z koncertami, odczytami, wystawami specjalnymi, dyskusjami panelowymi i wykładami podkreśla jego roszczenie do bycia ponadregionalną platformą kulturalną.