Tak smakuje Saksonia: Raz na ostro, raz na słodko, raz lekko, raz obficie – w tutejszych kartach dań każdy znajdzie coś dla siebie. Saksonia słynie ze swoich regionalnych specjałów, piwa, wspaniałych win i słodkich przysmaków takich jak drezdeński sernik Eierschecke. Wpadnij i skosztuj! Przyjemnie, przytulnie, gościnnie i pysznie – to musi być Saksonia.
Jedzenie i picie
Witamy w krainie smaków
„Żadna przyjemność nie jest przejściowa, bo pozostawia po sobie trwałe wrażenie.”
Tradycje winiarskie w Saksonii
Zadziwiające, jak pyszne są wina z winorośli uprawianych w tak chłodnym jak na region winiarski klimacie. Wina z saksońskiej Doliny Łaby charakteryzują się szczególnym aromatem: Na malowniczych tarasowych zboczach wzdłuż Łaby panuje kontynentalny klimat – za dnia jest tu ciepło, a nocą chłodno. Duże różnice temperatur wpływają na szczególny sposób dojrzewania winogron. Produkcja wina cieszy się tutaj długą tradycją: Winorośle uprawiane są w tej okolicy już od ponad 850 lat.
Polecamy: Wybierz się na wycieczkę 55-kilometrowym Saksońskim Szlakiem Winnym. W leżącej przy szlaku winnicy Hoflößnitz znajduje się również jedyne w Saksonii Muzeum Winiarstwa!
Saksońskie tradycje warzelnicze
Wznieśmy toast za prawie 1000-letnią tradycję warzenia piwa w Saksonii! Niezwykle zresztą żywą po dziś dzień. W lokalnych warzelniach produkowanych jest 310 różnych rodzajów piwa. Wśród najsłynniejszych: Radeberger i pierwszy niemiecki pilzner oraz drezdeński Feldschlößchen. Ta różnorodność to głównie zasługa małych browarów. Oferują one wiele specjalnych rodzajów piwa, których po prostu trzeba spróbować: Export, Helles, Schwarzbier (czarne), Bock, Weizen (pszeniczne), a nawet koszerne.
Polecamy: Podczas zwiedzania browaru, na przykład w mieście piwa Radeberg (17 km na wschód od Drezna), można również wziąć udział w degustacji piwa!
„Eierschecke to rodzaj ciasta, które ku nieszczęściu ludzkości, nie jest znane w innych częściach kuli ziemskiej.”
Słodka pokusa: Drezdeński Eierschecke
Trzy warstwy, które Cię uszczęśliwią: Drezdeński Eierschecke to klasyczny saksoński wypiek. Ciasto składa się z lekkiego ciasta drożdżowego, soczystej masy twarogowej i puszystej warstwy wierzchniej, którą tworzą ubite na puszystą masę masło, cukier i budyń waniliowy. Niebo w gębie!
Polecamy: W restauracji Sophienkeller w drezdeńskim Taschenbergpalais można podejrzeć jak powstaje Eierschecke.
Pyszności: Kawa, ciasto, ciasteczkowe literki i strucla
Bez kawy się nie da: Tak było już w XVIII wieku, kiedy żołnierze z powodu braku kawy odmówili podjęcia walki podczas wojny siedmioletniej. I tak jest też dzisiaj: Kawa to nieformalny napój narodowy Saksończyków. Podawana oczywiście zawsze z czymś słodkim. A w tym Saksończycy są prawdziwymi mistrzami świata: Ciasteczka w kształcie literek na przykład, czyli kultowa przekąska z ciasta bezowo-kakaowego, nazywana rosyjskim chlebkiem. Znane drezdeńskie przedsiębiorstwo Dr. Quendt już od 1876 roku rozpieszcza podniebienia łasuchów w każdym wieku smakiem tego delikatnego wypieku. A co powiesz na Lipskie Skowronki (niem. Leipziger Lerchen)? Pyszny wypiek z kruchego ciasta, marcepanu i marmolady. A może wolisz miśnieński Fummel? Ten tradycyjny specjał ze słodkiego ciasta, wielkości dłoni, jest w środku pusty i bardzo kruchy. Tylko jedna piekarnia na całym świecie może go wypiekać: piekarnia Zieger w Miśni. Czymś wyjątkowym jest również Drezdeńska Strucla Bożonarodzeniowa – ta ze złotą pieczęcią jakości i z pieczęcią UE. Oryginalna strucla może być wypiekana tylko w Dreźnie i okolicy. Ciasto wyrabiane musi być ręcznie, bez użycia margaryny, ani żadnych sztucznych konserwantów czy aromatów. Ten tradycyjny wypiek świąteczny musi zawierać wszystkie składniki ustalone i zatwierdzone przez Stowarzyszenie Ochrony Drezdeńskiej Strucli, takie jak rodzynki, masło, słodkie i gorzkie migdały, kandyzowana skórka pomarańczowa i cytrynowa, mąka, woda i drożdże. Ale pycha!
Polecamy: Daj się skusić i spróbuj któregoś z tradycyjnych wypieków, popijając go pyszną, aromatyczną kawą!
Na ostro i tradycyjnie: Saksońska klasyka
Opowiadając o największych saksońskich legendach kulinarnych, nie można pominąć musztardy z Budziszyna i makaronu z Riesy. Kto raz spróbował kultowej musztardy z Górnych Łużyc, ten będzie już zawsze tęsknił za charakterystycznymi niebieskimi opakowaniami. Ta niezbyt ostra musztarda, z wyjątkową chrzanową nutą, produkowana jest w Budziszynie już od ponad 150 lat – i do dzisiaj według niezmienionej receptury! Godnym wspomnienia produktem, produkowanym w samym sercu Saksonii, jest makaron z Riesy. Istniejące od wielu lat przedsiębiorstwo wykorzystuje do produkcji swoich makaronów tylko pochodzącą z regionu twardą pszenicę niemodyfikowaną genetycznie – i to czuć! Najlepiej już dzisiaj zarezerwować sobie wizytę w Centrum Makaronu Riesa i poznać tajniki tutejszych makaronów!
Polecamy: W Muzeum Musztardy przy Fleischmarkt w Budziszynie można spróbować najróżniejszych rodzajów musztard – będzie ostra jazda!