Największa na świecie gablota muzealna kryje w sobie wyjątkowy skarb artystyczny: Wielki Całun Wielkopostny z Zittau ozdobiony jest 90 obrazami z Biblii.
Wielki Całun Wielkopostny z Zittau z 1472 r. jest skarbem sztuki religijnej o wyjątkowym znaczeniu daleko poza granicami Niemiec. Na swojej imponującej powierzchni o wymiarach 8,20 m wysokości na 6,80 m szerokości, opowiada historię Biblii w 90 obrazach i, obok Gobelinu z Bayeux, jest jednym z najcenniejszych tekstylnych dzieł sztuki na Zachodzie.
Duża tkanina wielkopostna z Zittau jest jedyną tego rodzaju w Niemczech i trzecią co do wielkości zachowaną tkaniną wielkopostną na świecie. W muzeum "Kościół Świętego Krzyża" jest ono wystawione w największej gablocie muzealnej na świecie.
Postne płótno, znane również jako płótno głodowe, jest używane do przykrycia prezbiterium w okresie Wielkiego Postu. W łuku chóru 600-letniego gotyckiego kościoła Świętego Krzyża, cenny okaz z Zittau, który jest obecnie wystawiany w największej specjalnej gablocie na świecie, otrzymuje godną oprawę.