© Daniel James Clarke

Tradycyjne świąteczne rękodzieło

W Saksonii żywo pielęgnowane są tradycje rękodzielnicze, takie jak wyrób przepięknych, drewnianych ozdób bożonarodzeniowych, z których znani są rudawscy rzemieślnicy. Od drewnianych piramid po czarujące, ręcznie malowane aniołki czy pochodzące z Górnych Łużyc gwiazdy morawskie – saksońskie ozdoby bożonarodzeniowe wyczarują prawdziwie świąteczny nastrój w każdym wnętrzu. Poznaj te i wiele innych lokalnych tradycji świątecznych!

 

Urocze gwiazdy z Herrnhut

Fantastyczne ozdoby z Górnych Łużyc: Początek wszystkim gwiazdom, zdobiącym domy i ulice w okresie świątecznym, dały gwiazdy, pochodzące z leżącego we wschodniej Saksonii Herrnhut. Te trójwymiarowe ozdoby o 25 ramionach produkowane są w tutejszej manufakturze od ponad 160 lat. Wykonywane są ręcznie z papieru i kartonu. W okresie adwentu i świąt ich blask rozświetla wiele najdalszych zakątków świata.

Polecamy: Odwiedź warsztaty pokazowe w Herrnhuckiej Manufakturze Gwiazd i sprawdź swoje zdolności manualne, wykonując własną gwiazdę!

Zapach Rudaw: Kadzidełka z Crottendorf

Mały stożek, wielki efekt: Kolorowe kadzidełka z Crottendorf w Rudawach w kilka sekund potrafią wyczarować prawdziwie świąteczną atmosferę i tchnąć życie w urokliwe figurki, z których środka wydobywa się wraz z dymem ich fantastyczny zapach. W Crottendorf od prawie 100 lat produkowane są kadzidełka z żywicy kadzidłowca, węgla drzewnego, skrobi ziemniaczanej, drzewa sandałowego i mąki bukowej. Roztaczają przyjemny świąteczny zapach jodły, miodu czy cynamonu i oczywiście wykonywane są zgodnie ze starą tradycją.

Polecamy: Powąchaj, jak pachnie największe na świecie kadzidełko, znajdujące się w Räucherkerzen-Land w Crottendorf!

Toczone, rzeźbione, uwielbiane: Drewniane rękodzieło z Rudaw

Kiedy w Rudawach zaprzestano wydobywać węgiel, wielu górników zajęło się artystyczną obróbką drewna. Do najpopularniejszych technik, które przetrwały do dzisiaj, należy toczenie tradycyjne, toczenie pierścieniowe, wiórkowe nacinanie drewna i snycerstwo. I tak powstały znane dzisiaj figurki wzbogacające rudawski folklor, takie jak aniołki i górnicy, czy świąteczne łuki świetlne. Drewniane oświetlone łuki symbolizują, oświetlone lampkami górniczymi, wejścia do sztolni. W mieście zabawek – Seiffen, dzięki starym technikom rzemieślniczym, powstają istne dzieła sztuki, takie jak piramidy bożonarodzeniowe, dziadki do orzechów czy figurki aniołów, grających na różnych instrumentach. Kreatywnie i z humorem tradycja ta kontynuowana jest przez „Boys from the Wood“, wytwarzających ręcznie kadzidlane figurki gwiazd rocka czy piłki nożnej, surferów oraz narciarzy, oraz łuki świetle z zabawnymi napisami.

Polecamy: Zobaczcie rekordowej wielkości 10-metrowego dziadka do orzechów w pierwszym w Europie Muzeum Dziadków do Orzechów w Neuhausen!

To też może Cię zainteresować